מה שמשקיע צריך לדעת על מימון המונים

מה שמשקיע צריך לדעת על מימון המונים

October 6, 2016
200

מימון המונים (Crowdfunding)

מימון המונים מאפשר גיוס כספים למיזם או פרויקט על-ידי צבירה של סכומים קטנים מקבוצה גדולה של אנשים.  במימון המונים יכולים להשתתף משקיעים מסורתיים (לרוב עתירי ממון) ומשקיעים פרטיים, לרוב דרך אתרי אינטרנט, ולבחור בהשקעות המעניינות אותם, בין אם מדובר בטכנולוגיה חדישה (למשל 1000angles), מוצרי צריכה (כדוגמת Kickstarter) או במיזמי נדל”ן אטרקטיביים (iintoo).

מימון המונים מנקודת מבטו של המשקיע

משקיעים ותיקים צריכים להיות ערניים ליתרונות ולסיכונים בכל הקשור לפלטפורמות למימון המונים אשר, לאחרונה, זוכות לפופולריות רבה. ברוב המקרים פלטפורמות מימון ההמונים מתנהלות בשקיפות ומביאות מומחיות וניסיון אשר לרוב עוזרים לגדר את הסיכון ובכל זאת, כמה נתונים על פלטפורמות מימון ההמונים:

היתרונות

חכמת ההמונים

פלטפורמות מימון ההמונים השונות משלבות אלמנטים של חכמת המונים ו”אינטליגנציה משותפת” על ידי חשיפה לרעיונות חדשים וחדשניים, משוב על ידי השוק, בדיקת נאותות משותפת ומעקב אחרי המימון הנדרש. היופי במודל זה בא לידי ביטוי במקרים בהם משקיעים ותיקים ומוערכים הם בין הראשונים לזהות השקעה כטובה ומשקיעים בה. מעצם היותם הראשונים להשקיע, משקיעים פחות מנוסים מרגישים אף הם בנוח להתגבר על החששות הטבעיות, להתגבר על פער המידע ופער הניסיון החסר להם וליהנות מניסיונם של אלה שבחרו להשקיע.

גישה לעסקאות

פלטפורמות מימון המונים המיועדות להשקעות, פותחות את הדלת ומאפשרות גישה להשקעות שלא היו נגישות לציבור כלל. מימון המונים מתאפשר היום במודלים של הון, חוב, חלוקת רווחים ואחרים כשכולם מהווים חלק מאסטרטגית השקעה הוליסטית.

חסמי כניסה נמוכים

פלטפורמות של מימון המונים מאפשרות להשקיע חלק קטן מסך ההשקעה הנדרשת וזאת בהתאם להעדפתו של המשקיע, וליהנות מההזדמנות להשקיע בחלק קטן עם פוטנציאל להחזר נאה על ההשקעה. במקביל, פלטפורמות מימון המונים, מאשפרות ליזמים לגייס סכומים גדולים יותר מהציבור ובכך להפחית מהסכום אותו הם מגייסים מגופים מוסדיים כגון בנקים ופותחת את הדלת עבורם בפני סגמנט חדש של משקיעים.

בנוסף, קלות השימוש בפלטפורמות מימון המונים פחיתה את הבירוקרטיה הנדרשת תוך העברת רוב התהליך לסביבת האינטרנט.

מוניטין ושקיפות 

פלטפורמות למימון המונים פועלות מתוך ידיעה כי פרויקטים מוצלחים תורמים רבות להצלחה שלהם וכי לא ימשיכו להתפתח ללא שקיפות ואמינות בפלטפורמה על-ידי הציבור. לכן, לפלטפורמות השונות יש תמריץ לשמור על מוניטין חיובי, יושרה ומיקסום הזדמנויות ההשקעה עבור קהל המשקיעים שלה. היום, עם הזמינות והנגישות למידע, קשה מאוד להתחמק מתגובה ציבורית במקרה בו הפלטפורמה פועלת באופן שאינו תואם שקיפות ויושרה. במילים אחרות, אותו המון הוא גם זה ההופך ל”כלב השמירה” של הפלטפורמה.

הסיכונים

רוב הסיכונים הטמונים בפלטפורמות מימון קשורות לאנשים המובילים את הפלטפורמה. ניסיונם ויכולתם הם אלה, אשר, לרוב, יקבעו את איכות ההשקעות המוצעות דרך הפלטפורמה. בנוסף, גרעין מנוסה של משקיעים המשקיע יחד דרך הפלטפורמה, גם הוא תורם רבות ליציבותה של הפלטפורמה. לרוב מוניטין ההנהלה משפיע על אותו גרעין וזה בתמורה דואג לקבוע את הטון לגבי רמת ואיכות ההשקעה ומהווה רובד נוסף של מזעור הסיכונים.

מידע חלקי   

משקיעים המתעדים להשקיע דרך הפלטפורמות השונות נשענים על המידע המוגש להם דרך הפלטפורמה עצמה. מידע זה יכול להיות מיופה בכדי לתמוך בהשקעה. האפשרות לעקוב אחרי ולהשקיע כפי שמשקיעים מנוסים וותיקים עושים וכן בחינת ההשקעה דרך תהליכים שונים כדוגמת בדיקות נאותות קפדניות, מהוות מעין בדיקה נוספת של איכות ההשקעה ומגדילה את הסיכוי להשקיע דרך הפלטפורמה.

מימון חלקי

במקרה בו לא מצליחים לגייס את מלוא הסכום דרך הפלטפורמה, עולה הסבירות כי הצלחת הפרויקט אף היא בסכנה. ברוב המקרים, הכסף שגויס יוחזר למשקיעים.

לפלטפורמות המימון השונות אינטרס מובהק לאמץ את הדרכים השונות מגיוס משקיעים בעלי מוניטין של משקיעים מנוסים ועד סינון הפרויקטים, מנגנוני שקיפות ודיווח על ביצועי הפרויקטים השונים.

מימון המונים עדיין בתחילת הדרך, למרות שניתן למצוא יותר ויותר פלטפורמות המתאימות גם לכאלה שרגילים להשקיע  ולגייס דרך הערוצים המסורתיים. המגמה צפויה להתרחב ולחדש את מערכת המימון הקיימת ולאפשר גישה למשקיעים מן השורה אשר אין ביכולם לממן פרויקטים בהיקפים גדולים ולכאלה עם כיסים עמוקים, אלטרנטיבה חדשנית לגוון את תיק ההשקעות שלהם.

רוצה להיכנס לעולם ההשקעות בנדל”ן ללא תשלום וללא התחייבות?

הירשם עכשיו


הזדמנויות ההשקעה שפתוחות לך

 • בגיוס

Villa Nueva Apts., Houston, TX

 • Houston, TX

 • Multifamily

 • מסלול חוב

 • Houston, TX

 • Multifamily

 • מסלול חוב

 • השקעה מינימלית

  $35,000

 • משך תקופת ההשקעה

  36 חודשים

 • בגיוס

Villa Nueva Apts., Houston, TX

 • Multifamily

 • מסלול הון

 • Multifamily

 • מסלול הון

 • השקעה מינימלית

  $50,000

 • משך תקופת ההשקעה

  36 חודשים


הצטרפו לקהילה הגלובלית של iintoo

עשינו את זה קל להתחבר עם משקיעים כמוכם, כך שתוכלו ליהנות מעושר של דעות וחוויות השקעה בנדל"ן - בשקיפות מירבית. הצטרפו היום והתחילו לשתף, ללמוד ולהשקיע עם מיטב המוחות.

התחילו עכשיו

הפרסום לעיל הינו בגדר פרסום כללי כאמור בסעיף 15(א)(א)(4) לחוק ניירות ערך “החוק” וככזה אינו מהווה הצעה לציבור. הצעה ומכירה של ניירות ערך על ידי תאגיד מקבוצת אינטו השקעות למשקיעים בישראל, שלא על פי תשקיף, מוגבלת ל- 35 משקיעים או למשקיעים המנויים בתוספת הראשונה לחוק (משקיעים כשירים). ככל שתעשה הצעה ו/או מכירה לציבור על ידי תאגיד מקבוצת אינטו השקעות היא תיעשה על פי תשקיף שיקבל את היתר הרשות.

חברת Meridian Capital אינה אחראית לתנאי ו/או לביצועי כל השקעה המוצעת על ידי תאגיד מקבוצת אינטו השקעות.

© 2022 iintoo Investments Ltd. All Rights Reserved.