מדוע כדאי לגוון את תיק ההשקעות?

מדוע כדאי לגוון את תיק ההשקעות?

September 15, 2016
378

אחד מעקרונות הבסיס של ניהול תיק ההשקעות שלכם הוא גיוון. המטרה בגיוון היא פיזור הכספים המיועדים להשקעה על פני כמה השקעות וזאת בכדי לצמצם סיכון וחשיפת יתר ולקבל תשואה משולבת גבוהה יותר. תורת ניהול סל ההשקעות המודרנית יוצאת מנקודת הנחה שהסיכון הטמון בהשקעה מצטמצם כאשר משקיעים שמים את כספם במגוון סוגים שונים של השקעות.

השקעות בנדל”ן הן נדבך חשוב בתיק ההשקעות הפרטי והמוסדי, וזאת משום שמחזוריות שוק הנדל”ן הינה שונה מזו של שוק ניירות הערך. דב קוטלר, יו”ר iintoo ממליץ “להגביל את היקף ההשקעה האישית ל-10%-20% מתיק ההשקעות האישי שלך”. במהלך העשורים האחרונים, לחברות ההשקעה בנדל”ן יש ביצועים שנתיים טובים יותר מאלה של שוק המניות. לחברות מסוג זה יש את היכולות לספק הגנה מפני האינפלציה, כפי שקיימת האפשרות להעלות של דמי השכירות, אשר ממילא ולרוב מוצמד לשיעור אינפלציה.

גיוון בתוך סל ההשקעות בנדל”ן

ההמלצה לגוון חלה גם בתוך תיק ההשקעות הנדל”ני. קיימים מספר צעדים בכדי לפזר, באופן אסטרטגי, את הסיכון על פני סוגים שונים של קטגוריות נדל”ן, וזאת מהטעמים הבאים:

 1. המודל העסקי

ישנן אסטרטגיות שונות להשקעה ואת כולן יש לקחת בחשבון. אחת יכולה להיות השקעה לתווך ארוך בנכס מניב בה נגבים דמי שכירות נמוכים יותר בתמורה לשכירות ארוכת תווך, או השקעה בנכס חדש המציע תשואה גבוהה עם מכירת הנכס בתום הבניה אך ללא הכנסה שוטפת בזמן הבניה. תקופת ההשקעה, גם היא מהווה חלק חשוב מהמודל העסקי, מכיוון שהיא מצביעה על תחנות יציאה ועל אקזיט פוטנציאלי. מומלץ להשקיע בצורה כזאת שתאפשר נקודות יציאה שונות לאורך זמן מאשר שכולם יתנקזו לתקופה אחת. גיוון ברמות הסיכון, בשעה שישנן השקעות בסיס, אף הוא מומלץ וכך ההשקעות מתפזרות על רמות סיכון שונות: נמוכה, בינונית וגבוהה.

 1. סוגי נכסים

מומלץ גם לגוון את סל ההשקעות על פני סוגי נכסים שונים וזאת במטרה להגן מפני שינויים חיצוניים המשפיעים על סוגי נכסים מסוימים (כגון: שיעור אבטלה עולה יכול להשפיע על הביקוש לנכסים מסחריים כדוגמת משרדים). בשוק הנדל”ן קיים מגוון רחב של נכסים: בתים פרטיים, נכסי מולטיפמילי, משרדים, שטחים מסחריים, מבנים תעשייתיים ובתי אירוח. אסטרטגית השקעה אטרקטיבית, מטרתה לקבל תזרים הכנסות משכירות אשר משפיע על שיעור החזר ההשקעה ועל זה של הרווח. השקעה יכולה לכלול מגוון סוגים של נכסים בסל ההשקעות.

 1. מיקום

פיזור ההשקעות בפרויקטים הממוקמים באזורים שונים, שכונות, ערים ומדינות אף היא מומלצת. דרך נוספת היא להשקיע בנכסים הממוקמים באזורים מבוקשים ובמקביל להשקיע בשווקים משניים. השקעה מסוג זה, מטרתה היא לבזר סיכונים ולהגן מפני תנודות המתקיימות בשוק מסוים אך לא מתקיימות בשוק אחר. השקעה מסוג זה מחייבת הבנה ובקיאות בשווקים המקומיים השונים עוד בטרם ההשקעה ובחירת המיקומים השונים.

 1. מסלול חוב ומסלול הון

בהשקעה במסלול חוב, המשקיע מלווה כסף והרווחים אינם קשורים לביצוע בפועל של הצד הלווה. בשונה מהשקעה במסלול חוב, השקעה במסלול הון, המשקיע בעצם “רוכש” נכס או חלק מנכס (בהתאם להשקעתו) והרווחים הם תוצאה של מימוש ההשקעה בפועל. השקעה במסלול הון, לרוב, מביאה עמה אחוזי תשואה גבוהים יותר מזאת של השקעה במסלול חוב ועם זאת, השקעה במסלול זה מביאה עמה סיכון גבוה יותר.

 1. יזמים

על ידי גיוון בין יזמים ניתן לצמצם את הסיכון הנלקח. השקעה ביזם לאורך השנים מאפשרת היכרות ובנית אמון עמו, אך עד ששלב זה קורה מומלץ להשקיע בכמה מיזמים של יזמים שונים בו זמנית. דרך נוספת לגוון היא השקעה דרך מימון המונים ואלו מאפשרים פיזור של סל ההשקעות על ידי בחירה של כמה פרמטרים.

בסופו של יום, אין אסטרטגיה אחת ויחידה לגיוון סל ההשקעות. ממומלץ בכל אסטרטגיה בה תבחרו, לעקוב באופן פרטני על כל השקעה והשקעה ולהחליף השקעה שהופכת לפחות מוצלחת בהשקעה עם פוטנציאל גבוה יותר.

 

הצטרפו עוד היום למאגר המשקיעים של iintoo, ללא עלות, והשקיעו עם הטובים ביותר.


הזדמנויות ההשקעה שפתוחות לך

 • בגיוס

Villa Nueva Apts., Houston, TX

 • Houston, TX

 • Multifamily

 • מסלול חוב

 • Houston, TX

 • Multifamily

 • מסלול חוב

 • השקעה מינימלית

  $35,000

 • משך תקופת ההשקעה

  36 חודשים

 • בגיוס

Villa Nueva Apts., Houston, TX

 • Multifamily

 • מסלול הון

 • Multifamily

 • מסלול הון

 • השקעה מינימלית

  $50,000

 • משך תקופת ההשקעה

  36 חודשים


הצטרפו לקהילה הגלובלית של iintoo

עשינו את זה קל להתחבר עם משקיעים כמוכם, כך שתוכלו ליהנות מעושר של דעות וחוויות השקעה בנדל"ן - בשקיפות מירבית. הצטרפו היום והתחילו לשתף, ללמוד ולהשקיע עם מיטב המוחות.

התחילו עכשיו

הפרסום לעיל הינו בגדר פרסום כללי כאמור בסעיף 15(א)(א)(4) לחוק ניירות ערך “החוק” וככזה אינו מהווה הצעה לציבור. הצעה ומכירה של ניירות ערך על ידי תאגיד מקבוצת אינטו השקעות למשקיעים בישראל, שלא על פי תשקיף, מוגבלת ל- 35 משקיעים או למשקיעים המנויים בתוספת הראשונה לחוק (משקיעים כשירים). ככל שתעשה הצעה ו/או מכירה לציבור על ידי תאגיד מקבוצת אינטו השקעות היא תיעשה על פי תשקיף שיקבל את היתר הרשות.

חברת Meridian Capital אינה אחראית לתנאי ו/או לביצועי כל השקעה המוצעת על ידי תאגיד מקבוצת אינטו השקעות.

© 2022 iintoo Investments Ltd. All Rights Reserved.