הפסיכולוגיה של המשקיע

הפסיכולוגיה של המשקיע

November 21, 2016
236

הפסיכולוגיה של ההשקעות הוא תחום רחב ידיים, שאודותיו נכתבו כבר מאות ספרים ומחקרים מדעיים. חוקרים מונים עשרות תופעות פסיכולוגיות שאותן ניתן למצוא בעיקר בקרב משקיעים וסוחרים בשוק ההון אך גם בעולם הנדל”ן. תופעות אלה כוללות למשל ראייה סלקטיבית של תנועות השוק, זיהוי מאולץ / אשלייתי של תבניות (Patterns), אשליית השליטה, תופעת העדר, אצבע קלה על ההדק, Blind Spot Bias ועוד שורה ארוכה של תופעות פסיכולוגיות, המאפיינות את התנהגות המשקיע הטיפוסי.

בשורות המעטות שעומדות לרשותנו, לא נוכל לבחון את הנושא לעומקו, אבל נוכל בהחלט לספר לכם על שלושת אבני היסוד של פסיכולוגיית ההשקעה, ואת הדרך בה תוכלו להפוך אותה מאויב לידיד, או לפחות להפוך אותה מאלמנט שלילי, לאלמנט חיובי בעל תרומה לפעילות ההשקעות שלכם.

השקעה היא פעילות שסיכון וחוסר וודאות מחד, אבל גם סיכוי והזדמנות מאידך, הם רכיבים בלתי נפרדים ממנה. בתנאים אלה, יחווה המשקיע הטיפוסי חוויה של ריחוף באוויר, ללא עוגן, כשכוחות נעלמים מניעים אותו מצד לצד ויכולים לשאת אותו לכל כיוון: אל האסון או אל ההצלחה. במצב זה, צפוי המשקיע לחוות לסירוגין או בו-זמנית, שלושה מצבים רגשיים בסיסיים ורבי עוצמה:

פחד

תחושת פחד המלווה אותנו לאורך כל תהליך ההשקעה, ובאה לידי ביטוי לפני כניסה להשקעה, כאשר השוק הולך נגדנו, כאשר אנו בהפסד או ברווח שעלול להפוך להפסד, כאשר אנחנו נאלצים לממש הפסד וכן הלאה. תחושה זו מלווה אותנו גם סביב הפחד משיבוש ההשקעה או תרמית מצד גורמים מעורבים אחרים. תחושת פחד זו, מקורה במודעות שלנו לסיכון ולחוסר הוודאות בהם אנו שרויים.

תקווה

תחושת תקווה לא רציונלית שמלווה אותנו לאחר כל החלטה שאנו מקבלים, אך ביתר עוצמה כאשר ההשקעה אינה מתפתחת כפי שהיינו רוצים. כך למשל, התקווה תשאיר אותנו בעסקה מפסידה מתוך תקווה שהשוק יתהפך לפני שנפסיד את כל כספינו. התקווה תעודד אותנו להאמין בבלתי יאומן, להניח שכולם טועים ואנחנו צודקים ושמה שאנחנו רוצים שיקרה, אכן יקרה, למרות שאין לכך תמיכה רציונלית. התקווה היא למעשה המתווכת בין פוטנציאל הסיכון וחוסר הוודאות ובין פוטנציאל הסיכוי וההזדמנות, שמהווים את מקור האנרגיה שלה.

תאוות בצע

תחושה בלתי נמנעת שאחראית בדרך כלל על טעויות ההשקעה הגדולות ביותר, ונובעת מהרצון לקפוץ על העגלה הדוהרת ולייצר רווח פנומנלי בזמן קצר. תאוות הבצע היא שתגרום לנו לקנות במחיר גבוה רגע לפני שהשוק יורד, והיא זו שתמנע מאיתנו למזער את הסיכון על חשבון הסיכוי, על ידי גיוון תיק ההשקעות שלנו. זהו המצב הרגשי שנובע מהתחושה שכולם סביבנו מרוויחים וגם אנחנו רוצים. עכשיו. מקור האנרגיה של תאוות הבצע הם רכיבי הסיכוי וההזדמנות שמציע לנו עולם ההשקעות.

זה טבעי, אבל זה לא מקצועי וזה לא רווחי

פחד, תקווה ותאוות בצע הם מצבים רגשיים אנושיים טבעיים, והם בהכרח משפיעים עלינו במצבים של סיכון, חוסר וודאות וסיכוי. במידה, הם כולם חשובים להתנהלות השקעה נכונה ומושכלת. הבעיה מתעוררת כאשר מצבים רגשיים אלה משתלטים עלינו ומנחים את פעילות ההשקעה שלנו, וזה בדיוק מה שקורה אצל משקיעים רבים, בדרך כלל מתחילים, אך לא רק. תופעות פסיכולוגיות בעולם ההשקעות, נובעות ברובן משלושת מצבים רגשיים אלה, ומשקפות למעשה את תהליך הרציונליזציה שאנו עושים למצב הרגשי בו אנו נתונים.

הפתרון – אסטרטגיית השקעה

אחרי שאמרנו את זה, ישנו פתרון אפקטיבי מאוד להתמודדות עם המלכודות שמציבה לנו פסיכולוגיית ההשקעות, והפתרון הזה נקרא אסטרטגיית השקעה. אסטרטגיית השקעה היא אוסף של כללים וחוקים ברורים ונוקשים, שניתן לבחון, לאמת או להפריך בצורה רציונלית ומוחשית, ולקבל החלטות השקעה מובנות בהתאם. האתגר הגדול ביותר ביישום אסטרטגיית השקעה הוא המשמעת העצמית הנדרשת ליישומה, משמעת עצמית שמיועדת להגן עלינו בדיוק מאותם שלושה מצבים רגשיים, ולהבטיח שאנו פועלים בצורה רציונלית ושקולה.

כל הדברים שתיארנו לעיל, נכונים הן להשקעות בשוק ההון והן להשקעות בנדל”ן, אך ישנם הבדלים מהותיים בין שני עולמות אלה, הבדלים שבאים לידי ביטוי בעיקר בתנודתיות והתנהגות השוק, בטווחי ההשקעות ובמורכבות המבנית של ההשקעה. המשמעות היא שהתופעות הפסיכולוגיות השונות יבואו לידי ביטוי במינונים שונים בשני סוגי ההשקעה, אך הן עדיין כולן תתבססנה על שלושת המצבים הרגשיים: פחד, תקווה ותאוות בצע, וזו עדיין תהיה אסטרטגיית ההשקעה המוקפדת, שתאפשר לנו להתנהל בצורה אפקטיבית ולייצר רווחיות קונסיסטנטית לאורך זמן.

iintoo בוחנת את הזדמנויות ההשקעה המוצעות למשקיעים החברים ברשת, בצורה מקצועית, רציונלית וקרה, על פי אסטרטגיית השקעה, הכוללת בתוכה שורה של כללים וחוקים נוקשים לבחינת הזדמנויות ההשקעה וניהולן, הן בהיבט הפיננסי, הן בהיבט המשפטי והן בהיבט המבני. זה לא אומר שמשקיעים ברשת iintoo מתכחשים לאינטואיציות או לתחושות הבטן שלהם בבחינת הזדמנויות ההשקעה. זה רק אומר שאת החלטות ההשקעה שלהם, הם מקבלים מהראש וממקום של בטחון ואמון בגב המקצועי שמסופק להם על ידי iintoo.

מעוניינים לשמוע עוד על ההשקעות שלנו? הצטרפו עוד היום, ללא עלות וללא התחייבות למאגר הלקוחות שלנו.


הזדמנויות ההשקעה שפתוחות לך

 • בגיוס

Villa Nueva Apts., Houston, TX

 • Houston, TX

 • Multifamily

 • מסלול חוב

 • Houston, TX

 • Multifamily

 • מסלול חוב

 • השקעה מינימלית

  $35,000

 • משך תקופת ההשקעה

  36 חודשים

 • בגיוס

Villa Nueva Apts., Houston, TX

 • Multifamily

 • מסלול הון

 • Multifamily

 • מסלול הון

 • השקעה מינימלית

  $50,000

 • משך תקופת ההשקעה

  36 חודשים


הצטרפו לקהילה הגלובלית של iintoo

עשינו את זה קל להתחבר עם משקיעים כמוכם, כך שתוכלו ליהנות מעושר של דעות וחוויות השקעה בנדל"ן - בשקיפות מירבית. הצטרפו היום והתחילו לשתף, ללמוד ולהשקיע עם מיטב המוחות.

התחילו עכשיו

הפרסום לעיל הינו בגדר פרסום כללי כאמור בסעיף 15(א)(א)(4) לחוק ניירות ערך “החוק” וככזה אינו מהווה הצעה לציבור. הצעה ומכירה של ניירות ערך על ידי תאגיד מקבוצת אינטו השקעות למשקיעים בישראל, שלא על פי תשקיף, מוגבלת ל- 35 משקיעים או למשקיעים המנויים בתוספת הראשונה לחוק (משקיעים כשירים). ככל שתעשה הצעה ו/או מכירה לציבור על ידי תאגיד מקבוצת אינטו השקעות היא תיעשה על פי תשקיף שיקבל את היתר הרשות.

חברת Meridian Capital אינה אחראית לתנאי ו/או לביצועי כל השקעה המוצעת על ידי תאגיד מקבוצת אינטו השקעות.

© 2022 iintoo Investments Ltd. All Rights Reserved.