במה נשקיע בשנת 2017?

במה נשקיע בשנת 2017?

January 26, 2017
62

תחילת שנה חדשה הוא זמן מצויין להרהר במה שעברנו ובמה שהשגנו בשנה החולפת, ולבחון את האפשרויות העומדות בפנינו בשנה הקרובה. תחילת שנה חדשה היא גם הזדמנות נהדרת לרענן את פורטפוליו ההשקעות שלנו, לנער הרגלים ישנים, שלאו דווקא מצדיקים את עצמם, ולהכיר ערוצי השקעה חדשים שיכולים להציע לנו משוואות סיכון-תשואה חדשות ואטרקטיביות יותר.

גם בשנת 2016, הכסף שלכם עבד קשה עבורכם, אם כי כלל לא בטוח שהניב עבורכם את הפירות המקווים. כמו בכל סוף שנה, גם בסוף השנה שחלפה, קיבלנו הצגת תכלית על החשיבות של ניהול פורטפוליו השקעות מגוון, כזה שיוצר איזון בין ערוצי ההשקעות השונים, ממתן את הסיכון והופך כל שנת השקעות לשנת השקעות רווחית. בשנת 2017 צפוי להיות זה שוק הנדל”ן העולמי, שיספק לנו את אחת האלטרנטיבות האטרקטיביות ביותר לגיוון תיק ההשקעות שלנו, אך תחילה בואו נבדוק מה היה לנו בשנת 2016.

סיכום השנה – מבט מלמעלה

ובכן, כדי להבין את המגמות שהתפתחו לאורך השנה שחלפה, כדאי להתעכב מעט על האירועים המרכזיים שעיצבו את עולם ההשקעות במהלך 2016:

 • סביבת ריבית אפס – ריבית משק אפסית, יוצרת תנועה של משקיעים בין הערוצים השונים (פיקדונות לאג”ח, ניירות ערך לנדל”ן), ומשפיעה על האטרקטיביות הבסיסית שלהם
 • פוליטיקה עולמית תזזיתית – ברקזיט, עלייתו של טראמפ, מזרח תיכון בוער, מאבקי כוח בשוק הנפט, כולם משליכים על שוק ההון, גם אם לא בצורת שינוי מגמה, לבטח בבלימתה והאטתה
 • דובדבן הנדל”ן – מעבר משקיעים מערוצים מסורתיים בשוק ההון אל מגוון מסלולי השקעות נדל”ן, בארץ ובעולם, לצד מאבק ממשלתי צולע בעליית מחירי הנדל”ן בארץ
 • השקעות חברתיות – כניסת מודלים חדשים להשקעה חברתית פר השקעה, ובהיקפי הון נגישים לכלל הציבור

בסך הכל, לא הייתה זו שנה רווחית במיוחד עבור שוק ההון המקומי, שביחס לחמשת השנים האחרונות, הצליח גם לרשום כמה שיאים שליליים במדדים המובילים. ככלל, היו אלה המניות המקומיות הגדולות שיצרו בשנה החולפת, את הפגיעה המשמעותית ביותר ברווחיות התיקים המנוהלים. את יכולתם של תיקים אלה לסיים את השנה ללא הפסד, אפשר לרשום לזכותם של ערוצי הריבית והאג”ח ולהשקעות חו”ל שהצליחו לאזן את הגלולה המרה.

על פי מדד אג’יו, מדד המפורסם על ידי חברת אג’יו לניהול סיכונים והחלטות פיננסיות, ניתן לראות בבירור את היחס ההפוך בין התשואה השנתית ובין נפח המניות בתיק. תיקים שהתבססו ברובם על מניות, סבלו השנה מהתשואה הנמוכה ביותר ולהיפך. הבשורה הטובה לקראת השנה החדשה מגיעה דווקא מנתוני דצמבר הגבוהים, שמציגים עלייה דרמטית ביחס לתשואה השנתית הממוצעת. את הפוש האחרון לקראת סוף השנה ניתן לייחס בעיקר לעליית הריבית האמריקאית בדצמבר האחרון, מרמה של חצי אחוז לרמה של 0.75%, אך לא פחות מכך, לאווירה האופטימית שהתפשטה בשוקי ההון העולמיים, באופן מפתיע עבור רבים, לאחר בחירתו של דונלד טראמפ לנשיא ארה”ב.

גם בגרף התפתחות התשואה לשנה זו, ניתן לראות מגמה מתונה אך יציבה כלפי מעלה בגיזרת האג”ח, שסיימה את השנה עם תשואה ממוצעת של 1.91%, לעומת מגמה תנודתית מאוד עם סיומת אפסית של 0.11% תשואה בגיזרת המניות.

 

מדד אגיו דצמבר 2016 ותחילת השנה

מדד אג’יו לתיקים המנוהלים בדצמבר ומתחילת השנה: הסולידיות סיפקה את הסחורה. מתוך כתבה בגלובס שוק ההון מה-6/1/2017  “שנה דרמטית מסתיימת באנחת הקלה, זמנית”.

התפתחות התשואה ב-2016

התפתחות התשואה ב-2016: תנודתיות גבוהה באפיקי המניות, מעבר לשיא באג”ח. מתוך כתבה בגלובס שוק ההון מה-6/1/2017  “שנה דרמטית מסתיימת באנחת הקלה, זמנית”.

 

מניות, אג”ח ומניות חו”ל – מה הן עשו השנה?

בגיזרת ניירות הערך כאמור, התאפיינה 2016 בירידה מתונה ונסיגה לאחור. מדד 25 הגדולות, ת”א 25, סיים את השנה עם ירידה של 3.8%, אחרי 5 שנים של תוצאות חיוביות, וגרר אחריו גם את מדד ת”א 100 לירידה של 2.5%. לעומת שניהם, היה זה דווקא מדד ת”א 75 שהצליח למתן את המגמה השלילית, עם ניתור של 17.3% נכון לסוף 2016, ניתור שניתן לרשום במיוחד על שמן של מניות סודהסטרים (+129%) ומזור רובוטיקה (+119%). גם מחזור המסחר היומי הממוצע חווה ירידה של 13% לעומת 2015, והסתכם ב-1.3 מיליארד ₪ בלבד.

את הבשורות הטובות יותר של השנה שחלפה, אפשר למצוא דווקא במדדי חו”ל עם עליות לרוחב שוק ההון העולמי, כשהדאו ג’ונס עולה ב-14% מרשימים, S&P 500 עם עלייה של 10% והנאסד”ק שמטפס 8.5% עד ה-31 בדצמבר. גם באירופה נרשמו עליות נאות עם הפוטסי הבריטי שהמריא ב-14% על אף ולמרות הברקזיט, ואולי דווקא בזכותו, הדאקס הגרמני שטיפס 6.5% והקאק הצרפתי שעלה ב-4.4%. בשוקי אסיה נרשמו תוצאות שליליות יחסית עם עלייה של פחות מ-1% במדדי ניקיי והאנג סנג, וצניחה של 12.5% במדד שנגחאי.

בשוק האג”ח המקומי חווינו במהלך 2016 שתי מגמות סותרות. מצד אחד, ירידה בהיקפי הגיוס של מרבית ערוצי האג”ח. מצד שני, עליות נאות בקטגוריית האג”ח הממשלתיות, שהציגה תשואה חיובית בטווח שבין 0.7% ועד 2.4%, לצד תשואה מרשימה עוד יותר של 4%-12% בגזרת האג”ח הקונצרניות. נראה כי, סביבת הריבית הנמוכה מניעה אמנם משקיעים מערוצים חסרי סיכון לערוצי האג”ח, אך במקביל יוצרת תנועת משקיעים גדולה עוד יותר הרחק מערוצי הריבית, לכיוון השקעות בסיכון מעט יותר גבוה.

שוק הנדל”ן – בלתי ניתן לעצירה

בגיזרת הנדל”ן, שסיפקה לנו לא מעט אירועים והפתעות במהלך השנה החולפת, ממשיכה חגיגת המשקיעים, אם כי בכל הקשור לשוק הנדל”ן הישראלי, נראה כי שנת 2017 תהיה שנת מבחן משמעותית לשוק המקומי. עוד צפינו במהלך השנה בתיקונים לתמ”א 38 והתרחבות מהלכי התחדשות עירונית, במחדלי בנייה של יזמים מובילים ובשלל מאמצים ממשלתיים, רעועים יש לומר, להילחם בעליית מחירי הנדל”ן, כשהאחרון שבהם, מיסוי דירה שלישית, הצליח גם להביא את המדינה אל ספסלו של בג”צ.

האלטרנטיבה שתלווה את 2017

את הצד החיובי של עולם השקעות הנדל”ן אפשר היה למצוא בשנה החולפת, דווקא בשני חיבורים מעניינים שאותם משלבת רשת ההשקעות החברתית iintoo באמצעות מודל השקעות פורץ דרך בענף הנדל”ן. הרשת, שנכון לסוף 2016 כוללת מעל 10,000 משקיעים מכל שדרות הציבור, פותחת ערוץ השקעות חדש ונגיש ישירות אל תוך שוק הנדל”ן האמריקאי, על אלפי השווקים המקומיים והאזוריים שבתוכו. ייחודיותו של מודל ההשקעות ברשת iintoo נובע מהחיבור שבין ציבור המשקיעים בישראל ובין שוק הנדל”ן האמריקאי, ובחיבור יוצא הדופן שבין עולם השקעות הנדל”ן עתיר ההון ובין הציבור הרחב.

במהלך השנה האחרונה בלבד, הזניקה iintoo 14 השקעות נדלן בארה”ב בהיקף השקעות כולל של כ- 40 מיליון דולר. את ההון להשקעה מגייסת הרשת דרך אלפי המשקיעים החברים בה, ואשר יכולים לבחור את הזדמנויות ההשקעה המתאימות להם ולהיכנס לכל השקעה עם הון מינימלי של 25,000 דולר בלבד. מודל זה הופך למעשה את עולם ההשקעות בנדל”ן לעולם נגיש וזמין מאוד, ופותח בפני אזרחים ישראלים מן השורה, ערוץ אטרקטיבי וחשוב להשקעה ולגיוון פורטפוליו השקעות, הן במישור הגאוגרפי והן במישור הפיננסי.

הבורסה, ניירות הערך וערוצי הריבית יישארו כנראה יעדי ההשקעה המועדפים על המשקיע הישראלי גם במהלך שנת 2017. יחד עם זאת, אלטרנטיבת הנדל”ן של iintoo היא בהחלט אחת האפשרויות המרנינות שפגשנו כאן בשנים האחרונות, בעיקר לאור מגוון האפשרויות הרחב שאותו היא פותחת בפני כל אדם עם מעט כסף פנוי להשקעה, ובפני כל אדם שמעוניין להסיט כספי חיסכון רדומים, לערוצים אטרקטיביים שמציעים גם פוטנציאל.

את עיקר ההשקעות דרך רשת iintoo נמצא כנראה בתיקי השקעות מגוונים, המשלבים שיעור גבוה של השקעות בניירות ערך ומזומן (ריבית), לצד נתח קטן שיופנה כעת להשקעות נדלן בארה”ב. מודל הפעילות של iintoo מציע לציבור הישראלי בעיקר אלטרנטיבה. אלטרנטיבה לבורסה הקטנה שלנו, אלטרנטיבה לשוק ההון התזזיתי שלנו, אלטרנטיבה לקופות הגמל נזילות, קרנות ההשקעה וקרנות ההשתלמות נזילות, ובמיוחד אלטרנטיבה לכל מי שמחפש אלטרנטיבה, אחרי התוצאות הפושרות של שוק ההון הישראלי בשנת 2016.

מעוניינים לשמוע עוד על ההשקעות שלנו? הצטרפו עוד היום, ללא עלות וללא התחייבות למאגר הלקוחות שלנו.

קטגוריות: נדל”ןהשקעות


הזדמנויות ההשקעה שפתוחות לך

 • בגיוס

Villa Nueva Apts., Houston, TX

 • Houston, TX

 • Multifamily

 • מסלול חוב

 • Houston, TX

 • Multifamily

 • מסלול חוב

 • השקעה מינימלית

  $35,000

 • משך תקופת ההשקעה

  36 חודשים

 • בגיוס

Villa Nueva Apts., Houston, TX

 • Multifamily

 • מסלול הון

 • Multifamily

 • מסלול הון

 • השקעה מינימלית

  $50,000

 • משך תקופת ההשקעה

  36 חודשים


הצטרפו לקהילה הגלובלית של iintoo

עשינו את זה קל להתחבר עם משקיעים כמוכם, כך שתוכלו ליהנות מעושר של דעות וחוויות השקעה בנדל"ן - בשקיפות מירבית. הצטרפו היום והתחילו לשתף, ללמוד ולהשקיע עם מיטב המוחות.

התחילו עכשיו

הפרסום לעיל הינו בגדר פרסום כללי כאמור בסעיף 15(א)(א)(4) לחוק ניירות ערך “החוק” וככזה אינו מהווה הצעה לציבור. הצעה ומכירה של ניירות ערך על ידי תאגיד מקבוצת אינטו השקעות למשקיעים בישראל, שלא על פי תשקיף, מוגבלת ל- 35 משקיעים או למשקיעים המנויים בתוספת הראשונה לחוק (משקיעים כשירים). ככל שתעשה הצעה ו/או מכירה לציבור על ידי תאגיד מקבוצת אינטו השקעות היא תיעשה על פי תשקיף שיקבל את היתר הרשות.

חברת Meridian Capital אינה אחראית לתנאי ו/או לביצועי כל השקעה המוצעת על ידי תאגיד מקבוצת אינטו השקעות.

© 2022 iintoo Investments Ltd. All Rights Reserved.