השקעה בטוחה – האם היא אמיתית? ואיך נשמור על הכסף שלנו?

השקעה בטוחה – האם היא אמיתית? ואיך נשמור על הכסף שלנו?

February 16, 2017
270

כבר קראתם הכל על עולם ההשקעות, שמעתם על מניות, אג”ח, מטבע חוץ, נדל”ן, מיזמים עסקיים ואפילו השקעה בזהב, אבל דבר אחד אף אחד עדיין לא גילה לכם: איך לא מפסידים. החיפוש הבלתי נלאה אחרי הגביע הקדוש (The Holy Grail), הוא חיפוש שלעולם לא ייפסק ולעולם גם לא ייגמר. אנשים לא יפסיקו לחפש בטחון של 100% בהשקעה, והם לעולם גם לא ימצאו אותו. למעשה, אם אתם לא יכולים להרשות לעצמכם להפסיד, רצוי גם שכלל לא תשקיעו.

הסיבה היחידה שבגינה יכול עולם ההשקעות לייצר עבורנו רווח כלכלי היא הסיכון. שני מקורות הרווח המרכזיים, ואולי היחידים, שקיימים בעולם בו אנו חיים, הם עבודה וסיכון. אנחנו יכולים לעבוד לפרנסתנו, ו/או לקחת סיכון. אם איננו יכולים לעמוד בסיטואציה בה הסיכון מתממש, אל לנו להשקיע מלכתחילה, אך אם אנו בוחרים במסלול ההשקעות, עלינו לקחת על עצמנו גם את הסיכון המובנה בו.

אחרי שאמרנו את זה, זכות הקיום האחת והיחידה של עולם ההשקעות היא העובדה שמשקיעים אכן מרוויחים בו, לא פעם ולא פעמיים, אלא לאורך שנים. אילולא היה עולם ההשקעות רווחי עבור כמות מספיק גדולה של משקיעים, הוא לא היה קיים. האפשרות של הפסד בעולם ההשקעות, היא אפשרות שיש לקחת בחשבון, אך יותר מכך, יש להיעזר בה כדי להתפתח ולהתנהל בצורה מקצועית, נכונה ומחושבת יותר. עם ההתנהלות הנכונה, בהחלט אפשר להבטיח סיכויים גבוהים יותר להרוויח מאשר להפסיד, כשמשקיעים מנוסים ידעו גם לשלוט, להגביל, לנטרל ואף להפוך כמעט כל הפסד, לרווח.

אנשים החיים את עולם ההשקעות, יודעים להציג רווח חיובי בצורה קונסיסטנטית לאורך שנים, והשאלה הנשאלת היא: איך הם עושים את זה? האם הם מצאו את הגביע הקדוש? האם הם לא מפסידים לעולם? ובכן, התשובה היא שאין משקיע שאינו חווה הפסד מעת לעת, אך בבניית פעילות השקעה רחבה, על פני פורטפוליו עשיר ומגוון, ניתן לבנות תיק רווחי, גם אם פה ושם הוא מפסיד. כדי ללמוד איך עושים זאת, בשורות הבאות נביא בפניכם שלושה אלמנטים חשובים וקריטיים, שהמכנה המשותף ביניהם הוא “איזון” ושעל כל משקיע להכיר לעומק עוד לפני השקעת השקל הראשון.

סיכון לתשואה – קשר בלתי ניתן להתרה

כאמור, הדרך הנכונה ביותר להבין את טיבו של הסיכון, היא להסתכל עליו כעל מקור הרווח שעומד מאחורי כל השקעה. ככלל, ככל שהסיכון גבוה יותר, כך פוטנציאל הרווח גבוה יותר, ולהיפך. אלא שמטבענו, נשאף תמיד לבלתי אפשרי, ובמקרה זה לרווח הגבוה ביותר בסיכון הנמוך ביותר. סתירה זו היא בדיוק הדילמה הראשונה שאיתה אמור להתמודד כל משקיע, שכן השקעה עם פוטנציאל רווח גבוה בסיכון נמוך היא השקעה שאינה קיימת.

למרבה הצער, ברובן המכריע של הזדמנויות ההשקעה, הנתון המספרי היחיד שיעמוד לרשותנו כברירת מחדל הוא פוטנציאל הרווח או התשואה הצפויה בהשקעה. למרבה המזל, ישנם כלים מובנים ומתמטיים, שמאפשרים לנו לנתח את גורמי הסיכון ולכמת גם את רמת הסיכון בהשקעה. בהיבט זה, כדאי לזכור 4 כללים בלתי ניתנים לערעור:

 1. הסיכון האולטימטיבי – פוטנציאל הרווח, או התשואה הצפויה, יהיו תמיד נמוכים יותר מהסיכון האולטימטיבי של הפסד קרן ההשקעה כולה. בכל הזדמנות השקעה, יש לנו הרבה יותר מה להפסיד מאשר להרוויח. הזדמנות השקעה שבה איננו יכולים להרשות לעצמנו את הסיכון האולטימטיבי, היא הזדמנות שלא קיימת מבחינתנו
 2. הסיכון הריאלי – הסיכון הסביר ביותר, גם בתרחישי קיצון. כל הזדמנות השקעה שבה פוטנציאל הרווח גבוה מהסיכון הריאלי, היא הזדמנות השקעה טובה
 3. הסיכון האישי – הסיכון האישי שאנו מוכנים לקחת על עצמנו בהתאם למצבנו הכלכלי ולאופיינו. כל הזדמנות השקעה שבה הסיכון הריאלי נמוך מהסיכון האישי, היא הזדמנות השקעה טובה עבורנו
 4. איזון תשואה-סיכון – כל השקעה בעלת פוטנציאל רווח גבוה, חייבת להתאזן עם השקעות בעלות פוטנציאל סיכון נמוך

הדרך הטובה ביותר ליישם את ארבעת כללי סיכון-תשואה, היא באמצעות בניית פורטפוליו השקעות מגוון.

פורטפוליו השקעות – עשיר, מגוון ורחב

פורטפוליו השקעות הוא עניין מאוד פשוט, ואין צורך לסבך את הדברים מעבר לנדרש. תפקידו של הפורטפוליו הוא לפזר את הסיכון באמצעות פיזור ההשקעות בערוצי השקעה שונים (מניות, מט”ח, סחורות, נדל”ן וכדומה). האתגר המשמעותי ביותר סביב בניית פורטפוליו השקעות הוא הגדרת המאזן בין הסיכון והתשואה הרצויים לנו, ופיתוח הבנה סביב האופן בו ניתן למנף את ערוצי ההשקעה הקיימים השונים כדי להשיג את המאזן הנדרש. בבניית פורטפוליו השקעות ישנם 3 כללים שעל כל משקיע להכיר לעומק:

 1. ניהול פורטפוליו השקעות היא הדרך היחידה בה ניתן לייצר נתיב קונסיסטנטי של רווח לאורך זמן בעולם ההשקעות
 2. פורטפוליו השקעות הוא בהגדרה כלי שנוגד את הטבע האנושי, להרוויח כמה שיותר ולסכן כמה שפחות. פורטפוליו ההשקעות מסייע לנו להפחית את רמת הסיכון, וכפועל יוצא גם מפחית את פוטנציאל הרווח העומד בפנינו. היכולת “לפגוע” בפוטנציאל הרווח במטרה למזער את הסיכון, היא יכולת המשקפת משמעת והתנהלות אסטרטגית קרה ושקולה, המחייבות כל משקיע
 3. בניית פורטפוליו השקעות צריכה להתבסס על פיזור ההשקעות, הן בהיבט של הסיכון הכמותי והן בהיבט של גורמי הסיכון. פורטפוליו טוב יתבסס על השקעות החשופות לגורמי סיכון כמה שיותר מנותקים זה מזה (בטחוניים, כלכליים, חברתיים, אישיים, גאוגרפיים, מובנים בערוץ ההשקעה וכן הלאה)

בניית פורטפוליו השקעות טוב, מצריכה היכרות מעמיקה ומקצועית עם ערוצי ההשקעה והמאפיינים הייחודיים לכל אחד מהם.

ערוצי השקעה – בחירה ואיזון

בחירת ערוצי השקעה והקצאת המשאבים בין הערוצים השונים, היא משימה הדורשת ניסיון רב, ידע מקצועי והיכרות עם הערוצים השונים, וכן אסטרטגיית השקעה המכילה בתוכה מרכיבים איכותיים וכמותיים גם יחד. ככלל, ניתן למנות מספר ערוצי השקעה מרכזיים:

 • מניות ומדדים בבורסה
 • נדל”ן
 • מטבע חוץ
 • קרנות השקעה
 • מיזמים עסקיים
 • סחורות
 • מתכות יקרות
 • השקעות אלטרנטיביות

יצירת האיזון בין ערוצי ההשקעה השונים, צריכה להתבצע על פי 4 כללים חשובים:

 1. את משאבי ההשקעה יש להקצות לשניים עד שלושה ערוצים שונים לפחות, ובהם שילוב בין השקעות מנוהלות (דרך קרן מקצועית למשל) ובין השקעות פרטיות המנוהלות על ידי המשקיע עצמו
 2. חישובי הסיכון והתשואה צריכים להתבצע עבור כל הזדמנות בנפרד ועבור התיק כולו. בהשקעה הבודדת בהחלט ניתן לקחת סיכון גבוה יותר, אך לרוחב התיק יש לשמור על איזון בריא בין הסיכון ובין התשואה הכוללים, בהתאם לכללי סיכון-תשואה שהבאנו לעיל
 3. בכל ערוץ, יש לפזר את ההשקעות בגאוגרפיות שונות, סוגי נכסים שונים וענפים כלכליים שונים
 4. לצד מכשירים פיננסיים להשקעה, על תיק ההשקעות לכלול גם נכסים מוחשיים בעלי ערך אינטרינזי כדוגמת נכסי נדל”ן, מתכות יקרות וכדומה

כימות הסיכון בכל הזדמנות השקעה, יצירת איזון בין סיכון ובין תשואה, בניית פורטפוליו השקעות מגוון ומאוזן ובחירה שקולה ומאוזנת של ערוצי השקעה, יבטיחו לכם את התנאים הטובים ביותר לפיתוח פעילות השקעות יציבה ורווחית לאורך זמן, שגם יודעת לספוג הפסדים מעת לעת.

אחד מערוצי ההשקעה שהולך ותופס תאוצה בשנים האחרונות, הוא ערוץ ההשקעות האלטרנטיביות, שהולך ותופס נתח יותר ויותר משמעותי בכל תיק השקעות. ערוץ זה כולל מגוון רחב של סוגי נכסים, אך בא לידי ביטוי בעיקר באמצעות יישום מודלים חדשניים להשקעה. מודלים אלה מיועדים להנגיש את עולם ההשקעות לציבור הרחב, באמצעות שלושה מרכיבים מרכזיים:

 • כוח הקבוצה – חלוקת “נטל” ההשקעה ופיזור הסיכון בין קבוצה גדולה של משקיעים
 • הכוח המקצועי – ריכוז הכוח המקצועי בגוף מקצועי אחד, והעמדתו לרשות המשקיעים החברים בו
 • סל נכסים – גיוון סל הנכסים וגורמי הסיכון: פרויקטי נדל”ן גדולים, חכירת מטוסים, מיזמים עסקיים וכן הלאה

רשת ההשקעות החברתיות בנדל”ן של iintoo, היא אחת הדוגמאות הקלאסיות לערוץ השקעות אלטרנטיבי וחדשני. הרשת, שמתמחה בתחום האטרקטיבי והצומח של השקעות נדלן בארה”ב, מעמידה לרשותכם את היכולת לבנות פורטפוליו מגוון עם חשיפה לגורמי סיכון חדשים, בגאוגרפיות חדשות ובענפים כלכליים חדשים. ברשת iintoo תוכלו לבצע השקעות נדל”ן בסכומי השקעה נמוכים החל מ-25,000$ בלבד, כשמאחוריכם גב של צוות מקצועני נדל”ן והשקעות, מחלקת אנליזה עם מערכות המידע המתקדמות ביותר ואסטרטגיית השקעות שקולה, חכמה ומאוזנת.

קטגוריות: נדל”ןהשקעות

 


הזדמנויות ההשקעה שפתוחות לך

 • בגיוס

Villa Nueva Apts., Houston, TX

 • Houston, TX

 • Multifamily

 • מסלול חוב

 • Houston, TX

 • Multifamily

 • מסלול חוב

 • השקעה מינימלית

  $35,000

 • משך תקופת ההשקעה

  36 חודשים

 • בגיוס

Villa Nueva Apts., Houston, TX

 • Multifamily

 • מסלול הון

 • Multifamily

 • מסלול הון

 • השקעה מינימלית

  $50,000

 • משך תקופת ההשקעה

  36 חודשים


הצטרפו לקהילה הגלובלית של iintoo

עשינו את זה קל להתחבר עם משקיעים כמוכם, כך שתוכלו ליהנות מעושר של דעות וחוויות השקעה בנדל"ן - בשקיפות מירבית. הצטרפו היום והתחילו לשתף, ללמוד ולהשקיע עם מיטב המוחות.

התחילו עכשיו

הפרסום לעיל הינו בגדר פרסום כללי כאמור בסעיף 15(א)(א)(4) לחוק ניירות ערך “החוק” וככזה אינו מהווה הצעה לציבור. הצעה ומכירה של ניירות ערך על ידי תאגיד מקבוצת אינטו השקעות למשקיעים בישראל, שלא על פי תשקיף, מוגבלת ל- 35 משקיעים או למשקיעים המנויים בתוספת הראשונה לחוק (משקיעים כשירים). ככל שתעשה הצעה ו/או מכירה לציבור על ידי תאגיד מקבוצת אינטו השקעות היא תיעשה על פי תשקיף שיקבל את היתר הרשות.

חברת Meridian Capital אינה אחראית לתנאי ו/או לביצועי כל השקעה המוצעת על ידי תאגיד מקבוצת אינטו השקעות.

© 2022 iintoo Investments Ltd. All Rights Reserved.